Skip to main content

'Romatoid Artrit Hastaları için Endüstri Ürünleri Tasarımı Projesi' Lizbon’da ödül aldı

  • AbbVie’nin desteği, Türkiye Romatoloji Derneği ve Romatizma Hastaları Bilgilendirme ve Destekleme Derneği’nin (Romaturka) katkıları ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencilerinin katılımı ile hayata geçirilen 'Romatoid Artrit Hastaları için Endüstri Ürünleri Tasarımı Projesi' Türkiye’ye ödül kazandırdı.
  • Romatoid Artrit hastalarının günlük hayatlarında yaşadıkları zorlukları anlatmak, toplumsal bilinci artırarak erken teşhisin önemi konusunda farkındalık yaratmak amacıyla hayata geçirilen tasarım projesi; Avrupa’nın en büyük Romatoloji Kongresi olan EULAR’ın Hasta Dernekleri organizasyonu olan Pare (People with Arthritis/Rheumatism in Europe)’nin Lizbon’da gerçekleşen yıllık konferansında Romatizma Hastaları Bilgilendirme ve Destekleme Derneği (Romaturka) “En İyi Proje” ödülüne layık görüldü.

İSTANBUL, 25 Nisan 2017 - Dünyanın en ciddi ve karmaşık bazı hastalıklarına yönelik ileri tedaviler geliştirmek ve tıbbın hizmetine sunmak üzere faaliyetlerini sürdüren global biyofarma şirketi AbbVie’nin desteği; Türkiye Romatoloji Derneği, Romatizma Hastaları Bilgilendirme ve Destekleme Derneği (Romaturka) ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nün işbirliğinde hayata geçirilen proje Türkiye’ye ödül getirdi.

Romatoid Artrit (RA) hastalarının günlük yaşamlarında karşılaştıkları güçlükleri ortaya koymak, hastalık ve erken teşhisin önemi konusunda farkındalık yaratmak amacıyla hazırlanan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencilerinin tasarımlardan oluşan ‘’Romatoid Artrit Hastaları için Endüstri Ürünleri Tasarımı Projesi” “En İyi Proje“ ödülünü aldı.

Ra hastalari İçİn 80 farkli proje geli̇şti̇ri̇ldi̇

Hazırlanma süreci 1 yıl önce başlatılan projede; üniversite, hasta ve hekim dernekleriyle iş birliğinin ardından çalışmalara başlandı. Tasarım yapacak öğrenciler hazırlık aşamasında sık sık RA hastalarıyla bir araya gelip hastaların nelere ihtiyaçları olduğu konusunda gözlem yaptılar. Akademik yıl boyunca üzerinde çalışılan projeler Haziran 2016’da değerlendirmeye alındı. 80 farklı proje arasından RA hastalarının günlük yaşamını kolaylaştırabilecek 4 proje alanında uzman jüri üyelerince ödüllendirildi.

RA hastalarının günlük hayatlarını kolaylaştırmayı hedefleyen tasarımların seçildiği projede; birincilik ödülünü şişe ve konserve kapağı açacağı tasarımı alırken, tırnak makası tasarımı ikinci, duş başlığı ünitesi tasarımı üçüncü ve diş macunu sıkacağı tasarımı dördüncü oldu. Kazananların 12 Ekim Dünya Artrit Günü’nde basın toplantısı ve sergi ile açıklandığı projede dereceye giren tasarımlar 24-29 Ekim Ulusal Romatoloji Kongresi’nde sergilendi. Proje Lizbon’da layık görüldüğü ödülle RA hastalarına yönelik farkındalık çalışmalarına uluslararası bir boyut kattı.

Romatoid artrit nedir?

En sık görülen iltihabi eklem hastalığı olan Romatoid Artrit (RA), genellikle el ve el bileği, ayak ve ayak bileğinin küçük eklemlerinde, dizlerde, dirseklerde ve daha seyrek olarak kalça ve omuzlarda görülüyor.1,3 RA hastaları, şişe ve konserve kapağı açma, saç tarama, yemek yeme ve kilit açmak gibi günlük hayatta sıklıkla yapılan eylemleri yapamıyor ya da yapmakta zorlanıyor. Türkiye’de 12 milyon RA vakası olduğu tahmin edilen bu hastalık, kronik ağrılar ile hastaların fiziksel ve sosyal hayatlarını olumsuz etkiliyor ve yaşam kalitelerini önemli ölçüde azaltıyor. 2

Romatizma Hastaları Bilgilendirme ve Destekleme Derneği (ROMATURKA) Hakkında

Romatizma Hastaları Bilgilendirme ve Destekleme Derneği, kısa adı ile Romaturka, romatizma hastalarına hizmet veren bir dernektir. 27 Nisan 2006 tarihinde romatizma hastaları ve yakınları tarafından kurulmuştur. Dernek, tanısı ne olursa olsun tüm romatizma hastalarının ihtiyaç duyduğu bilgi ve desteği sağlamayı ve hastalar arasında bir köprü oluşturmayı amaçlamaktadır.

Referanslar

1. TÜSİAD. Sürdürülebilir Sağlık Sistemi İçin Kronik Hastalık Yönetiminde Elektronik Sağlık Kayıtlarının Rolü. Yayın No: TÜSİAD-T/2012-06/529. Haziran 2012.http://www.tusiad.org/__rsc/shared/file/SurdurulebilirSaglikRaporu-Haziran2012.pdf

2. TÜSİAD. Akın A; Ersoy K. 2050’ye Doğru Nüfüsbilim ve Yönetim. Sağlık Sistemine Bakış. Yayın No:TÜSİAD-T/2012-11/533. Kasım 2012.

3. Kınıklı G, 
http://ichastaliklariromatoloji.medicine.ankara.edu.tr/files/2014/02/Romatoid-Artrit.pdf Romatoid Artrit

TR/HUR/0317/0221