Skip to main content


AbbVie, Harbour BioMed, Utrecht Üniversitesi ve Erasmus Tıp Merkezi; COVID-19'a yönelik iş birliği yapacaklarını duyurdu
 

Haziran 2020 - Global biyofarma şirketi AbbVie, Harbour BioMed
(HBM), Utrecht Üniversitesi (UÜ) ve Erasmus Tıp Merkezi (ETM); SARS-CoV-2 adlı virüsün neden olduğu solunum yolu hastalığı
COVID-19’a yönelik iş birliği yapacaklarını duyurdu.

AbbVie, söz konusu iş birliği kapsamında klinik öncesi faaliyetlerle UÜ'yü, ETM'yi ve HBM'yi destekleyecek, aynı zamanda da ileri evre klinik öncesi ve klinik geliştirme çalışmaları kapsamında hazırlık
yapacaktır.

AbbVie Araştırma ve Geliştirmeden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Bilimsel Kurul Başkanı Tom Hudson (M.D.),
"COVID-19'a yönelik araştırmalar ve geliştirmeler, küresel bir ihtiyaç olarak önemini korumaktadır" dedi.

HBM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Jingsong Wang, "AbbVie, yenilikçi antiviral tedaviler geliştirme konusunda dünya liderlerindendir" dedi.

UÜ'de Araştırma Lideri olarak görev yapan Doç. Dr.Berend-Jan Bosch, "SARS-CoV-2 salgını, koronavirüs biyolojisini anlamanın ne denli önemli olduğunu göstermiştir" diyerek açıklamalarına şöyle devam etti: "AbbVie ile olan iş birliğimiz, araştırmalarımızı, hastalığa karşı verilen mücadeleyi ileriye taşıma potansiyeli olan klinik bir aday haline getirmek için harika bir fırsat sunuyor."

Rotterdam ETM'de Hücre Biyolojisi Akademi Profesörlüğü yapan ve Harbour BioMed Bilimsel Kurulu Kurucu Başkanı Frank Grosveld ise şu yorumda bulundu: "Bu iş birliği sayesinde, klinik çalışmalara doğru daha hızlı adımlarla ilerleyebilecek bir konumdayız."

Utrecht Üniversitesi Hakkında

1636 yılında kurulan Utrecht Üniversitesi, otuz bini aşkın öğrencisi ve altı binden fazla çalışanıyla Avrupa'nın en büyük araştırma üniversitelerinden biridir. Üniversitenin uluslararası sıralamalarda daima en üstlerde yer almasından da anlaşılacağı üzere, kaliteli yenilikçi eğitimlerle geleceğin liderlerini yaratmak adına yatırım yapıyoruz. Büyük küresel sorunları çözmeyi hedefleyen çığır açıcı araştırmalar yürütmeye adanmış iş birliği kültürümüz; inovasyon, yeni içgörüler ve sosyal etki yaratılması açısından adeta bir destekleyici rolü oynamaktadır. www.uu.nl. 

Erasmus Tıp Merkezi Hakkında

Erasmus TM, Hollanda'daki en büyük Üniversite Tıp Merkezidir. Öncelikli hedefimiz sağlıklı bir toplum oluşmasına destek olmaktır. Her gün yaklaşık 14.000 çalışan; üstün bakım sağlamak, dünya standartlarında eğitim verilmesine olanak tanımak ve öncü araştırmalar yürütmek adına canla başla çalışmaktadır. Bu çalışanlar, sağlık ve hastalık alanında uzmanlık kazanılmasında büyük pay sahibidir. Hastalara fayda sağlamak ve sağlıklı insanların daha uzun süre boyunca sağlıklı kalabilmelerini mümkün kılmak adına, en yeni bilimsel içgörüleri pratik tedavilerle ve önleyici tedbirlerle birleştirmektedir. Gözle görülür şekilde daha iyi olmak ve başkalarıyla iş birliği yaparak karmaşık, yenilikçi ve akut bakım alanlarında öncülük etmek Erasmus TM'nin başlıca hedefleri arasındadır.

Harbour BioMed Hakkında

Harbour BioMed, immüno-onkoloji ve inflamatuar hastalıklar alanlarında yenilikçi tedaviler geliştiren küresel, klinik evre bir biyofarma şirketidir. Şirket, tescilli araştırma programını şirket içi AR-GE programları, ortak buluş ve geliştirmeye yönelik ortaklarla gerçekleştirilen iş birlikleri ve seçkin satın alımlarla inşa etmektedir.

Kurumun şirket içi buluş programları, tamamen insan monoklonal antikorlar ve yalnızca ağır zincir antikorları (HCAb) üretmeyi amaçlayan patentli iki transgenik fare platformuna (Harbour Mice®) ve bispesifik antikorlar geliştirmeyi amaçlayan immün hücre birleştirme teknolojisi HBICE™’ye odaklanmaktadır. Harbour BioMed aynı zamanda şirketlere ve akademik kuruluşlara platform ruhsatı da vermektedir. Şirket Cambridge, Massachusetts'te; Rotterdam, Hollanda'da; Suzhou ve Şangay, Çin'de faaliyet göstermektedir. Daha fazla bilgi için www.harbourbiomed.com adresini ziyaret edin. 

TR-ABBV-200068